Uyku Kalitemizi Arttırmanın Yolları

uykusuzluk
uyuyamıyorum

Uyku Kalitenizi Arttırmak istiyorsanız gece yatmadan önce yaptığınız bazı şeyleri gözden geçirmeniz gerekebilir.Uykuya düşkün olanlar yada uyuyamayanlar için tüyolar yazımızda..

Sabahları daha dinamik uyanmak ve uykunuzu almak istiyorsanız, gece yatmadan önce ki yaptığınız alışkanlıklara biz göz atmanız gerekir.Uyuduğunuz zaman beden ve ruhunuz dinlenir.Beyniniz ise öğrendiklerinizi hafızanıza kaydetmekle ile ilgili çalışmalar yapar.

Uykunuz geldiğinde kan basıncınız düşer, nefes alıp verme hızınız yavaşlar ve duyusal fonksiyonlarınız da yavaşlar.Bedeniniz bu şekilde uykuya dalar.

Uyku vakti gelmeden önce neler yaptığınız vücudunuzun uykuya dalmasında ve rahatlamasında oldukça büyük bir etkiye sahiptir.Çok basit bir örnek verecek olursak; uyumaya geçmeden önce yemek yerseniz sindirim sisteminiz aktif olur ve uyuyamazsınız.

Uyku Kalitenizi İyileştirmenin Yolları

  • Uykuya geçmeden yarım saat önce telefon, televizyon gibi elektronik aletleri bırakmalısınız.
  • Yattığınız oda çok sıcak yada çok soğuk olmaması gerekir.
  • Düzenli olarak bir uyku programı belirleyin.Çok erken yada çok geç yatmak uyku kalitenizi düşürür.
  • Yüksek enerji harcayacağınız veya stres altında kalacağınız işleri yapmayın.Bunların yerine kitap okuyun yada banyo yapın.
  • Alkol tüketiminizi günde 1 – 2 ye düşürün.Yada hiç içmeyin.
  • Yatmadan önce kafeinli içeceklerden uzak durun.

Düzenli Uyumazsanız Başınıza Bunlar Gelebilir

Araştırmalara göre uykusuzluk çeken insanların büyük bir iştahları vardır ve fazla kalori tüketirler.Bu duruma göre düzensiz uyuyan kişilerde iştah problemi vardır ve fazla kalorili yiyecekler tüketirler.Yeterli düzeyde uyuyan kişiler ise daha az kalori tüketirler.

İyi bir uyku sizi çalışma hayatınızda ve normal hayatınızda daha dinamik yapar.Konsantrasyon, üretkenlik ve performansınızı arttırır.

Az uyumak beyinde ki bazı işlevleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.Öte yandan iyi uyumak ise yetişkinlerde ve çocuklarda problem çözme yeteneğinin artmasına yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmalara göre uyku kalitesi kötü olan kişilerde kalp hastalıkları ve felç riski daha yüksektir.15 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda gece 7 – 8 saat düzenli uyuyanlar, uykusuzluk problemi yaşayanlara göre daha sağlıklıdır.

Depresyonda olan bir bireyin uyku kalitesi oldukça kötüdür.Bu sorunu yaşayan kişilerin %90´ı uykusuzluktan şikayet ederler.

Günde en az 8 saat uyumak bağışıklılık sisteminizi güçlü tutar ve hastalıklara karşı savaşmanızı sağlar.

Uyku problemi yaşayanlar sosyal becerilerini ve insanlarda ki duygusal ifadeleri anlamak da güçlük çekerler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*